CSK

Przejdź do menu Przejdź do treści

Akademia Kina CSK: Alicja w Krainie Gatunków

Kino CSK w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wraz z festiwalem Splat!FilmFest zapraszają na 15. odcinek Akademii Kina CSK.

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.
___________________________________________

WYKŁAD TOMASZA KOLANKIEWICZA: Alicja w Krainie Gatunków

W ostatnim czasie wiele mówiło się o polskich filmach popularnych flirtujących z kinem gatunkowym, stało się tak głównie za sprawą filmów takich jak „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „365 dni” czy filmów Patryka Vegi. Jednak po gatunek sięgają też od jakiegoś czasu także twórcy i twórczynie nastawieni na autorskie kino artystyczne, było tak w wypadku Agnieszki Smoczyńskiej i jej „Córek Dancingu” Adriana Panka i jego „Wilkołaka” czy Marcina Wrony i „Demona”.

Czym jest gatunek i podgatunki filmowe? A hybrydy gatunkowe? Skąd wiemy, że film, który oglądamy jest filmem gatunkowym? Jaką wiedzę można czerpać z analizy kina gatunkowego? Czy są jakieś typowo polskie gatunki filmowe? I czemu żeby zrobić dobry gatunkowy film nie wystarczy skopiować wzorców z zagranicy?
___________________________________________
PROWADZĄCY:
Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
___________________________________________
JAK UCZESTNICZYĆ?
Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/tx08tz.
Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.
___________________________________________
PARTNER WEBINARU:
Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival
To największy w Polsce festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego. Odbywa się od 2015 roku w Lublinie, a od 2018 roku także w Warszawie. W 2020 roku festiwal zrealizowano online na specjalnie przygotowanej platformie VOD. Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego (m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy). Splat!FilmFest znalazł się na liście 25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie według amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine” („25 Bloody Best Genre Fest of 2020”).
Strona festiwalu: https://www.facebook.com/splatfilmfest.
___________________________________________
O KINIE CSK:
Kino CSK mieści się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna, inspiracji oraz niezapomnianych doświadczeń. Kino CSK posiada również swoją wirtualną salę na platformie MojeEkino.pl. Serdecznie zapraszamy do oglądania filmów z naszego repertuaru pod linkiem: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.

 

MECENAS CSK
ZADANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu rejestracyjnym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie