Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie to jedyny teatr w Lublinie, którego oferta repertuarowa i edukacyjna jest skierowana do dzieci i młodzieży, ale nie zapominamy również o widzach dorosłych. 

Od powstania, 6 grudnia 1954 roku (pod nazwą Teatr Lalki i Aktora), do dnia dzisiejszego nieprzerwanie wprowadza w magiczny świat teatru mieszkańców miasta.  W 1964 roku Teatr Lalki i Aktora przyjął imię Hansa Christiana Andersena. 

Teatr rozpoczął swoją działalność premierą przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem Złota Kula, w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszym dyrektorem teatru. Ówczesny Teatr Lalki i Aktora swoją siedzibę znalazł przy ulicy Dominikańskiej na Starym Mieście w Lublinie, w jednym ze skrzydeł klasztoru Dominikanów. Aktualnie scena teatru znajduje się w Centrum Spotkania Kultur przy Palcu Teatralnym 1
W repertuarze Teatru znajdują się teksty zarówno o współczesnej problematyce, które sąsiadują z realizacjami klasycznych polskich legend, baśni i bajek. Program kierujemy do najmłodszych (0-4 lat), ich rodziców i opiekunów, do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i do osób dorosłych. Współczesny Teatr Andersena konsekwentnie wprowadza nową dramaturgię i nie boi się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji. Zaprasza do swoich produkcji twórców z całej Polski, współpracuje z wieloma instytucjami i artystami oraz jest miejscem realizacji autorskich projektów aktorów teatru. Od września 2017 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego pełni Krzysztof Rzączyński. W tym roku Teatr Andersena obchodzi Jubileusz 65 lecia.

 

Aktualny repertuar jest dostępny na stronie www.teatrandersena.pl 

 

Teatr im. H. Ch. Andersena

biuro: Al.Racławickie 8/22B, 20-037 Lublin

scena: Sala Kameralna Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin